FAQ

01Ako sa jazdí s karavanom?

Karavan, obytné vozidlo nie je športové vozidlo a preto sa pohybuje primerane svojej veľkosti a hmotnosti. Pri jazde sa nikdy nepohybujte po obytnej časti vozidla. Vozidlo je prispôsobené na rýchlosť maximálne 100km/h, aj keď konštrukčná rýchlosť je vyššia.

Pri jazde je potrebné myslieť na stav a povahu vozovky, rovnako ako aj poveternostné podmienky. Uvedomte si, že nejazdíte s osobným autom. Obytný voz/ obytný príves je značne dlhší a širší. Všímajte si značky týkajúce sa hmotnosti a rozmerov.

V mestách: dávajte pozor na nízko visiace balkóny a strechy, ako aj dopravné značky a iné cedule, ktoré zasahujú do jazdnej dráhy. V úzkych uliciach treba dávať pozor na to, že zadná časť vozidla sa vychyľuje a môže poškodiť zaparkované vozidlá.

Pri odbočovaní: dávajte pozor na to, že zadná časť karavanu sa vychyľuje.

Stúpania/klesania: Pohybujete vozidlom s maximálnou hmotnosťou asi 3,5 tony. Ak stúpate, uvedomte si, že zrýchlenie nie je porovnateľné s osobným automobilom. Pri jazde z kopca odporúčame zaradiť nižší rýchlostný stupeň a využívať brzdenie motorom. Je to bezpečnejšie a aj šetrnejšie k brzdám.

Zákruty: vysoká poloha ťažiska prenajatých karavanov je spôsobená konštrukciou vozidla. Z tohto dôvodu treba prispôsobiť jazdu aktuálnej situácii. Je vhodné rovnomerne rozložiť náklad do spodnej časti karavanu.

Brzdy: jazdite predvídavo a s dostatočným odstupom od pred vami idúcich vozidiel. Prudké brzdenie môže byť, vzhľadom na rozmery a váhu karavanu, nebezpečné. Pri klesaní odporúčame zaradiť nižší prevodový stupeň a využívať brzdenie motorom.

02Sú nejaké obmedzenia vzhľadom na rozmery karavanov?

Predovšetkým sa treba oboznámiť o rozmeroch karavanu pri preberaní. Pri prejazde cez mosty, podjazdy a tunely a pri prejazdoch s obmedzeniami hmotnosti, výšky alebo šírky treba dávať pozor, aby uvedené rozmery neboli prekročené.

Taktiež dávajte pozor na hmotnostné obmedzenia na cestách. Je preto nutné oboznámiť sa s rozmermi prenajatého vozidla.

03Môžem zaparkovať s karavanom na akomkoľvek parkovisku?

Jedna z výhod jazdy s karavanom je nezávislé parkovanie. Avšak, v niektorých krajinách sa môžete dostať na miesta, kde je parkovanie s karavanmi zakázané. Ak si plánujete dovolenku s myšlienkou parkovať zadarmo, mali by ste sa pred začatím cesty informovať, aké sú pravidlá parkovania v danej krajine.

Všeobecne však odporúčame parkovať na miestach na to určených. Drvivá väčšina európskych krajín má vybudovanú kvalitnú sieť kempov a vyhradených parkovísk pre obytné vozidlá a prívesy.

04Aké technické parametre a informácie potrebujem vedieť na správne užívanie karavanu?

Karavany majú dve batérie, jedna je motorová, druhá slúži na napájanie spotrebičov a osvetlenia v obytnej časti. Karavan sa pripája do elektrickej siete pomocou redukcie a káblov (súčasť výbavy). Nie je nutné pripájať sa do elektrickej siete. Chod karavanu pokryje druhá batéria na niekoľko dní. Súčasťou karavanu je aj solárna nabíjacia jednotka, ktoré má samostatnú batériu a takže pokryje chod karavanu, v prípade vybitia druhej batérie. Osvetlenie je zabezpečené pomocou LED.

V karavanoch sa nachádza 110l nádrž na čistú vodu. Dopĺňa sa hadicou/krhlou (súčasť výbavy) v kempoch, na pumpách, stellplatzoch. Kombinovaný systém zabezpečuje ohrev vody ako aj vykurovanie nadstavby – nezávislé kúrenie. Plynové fľaše slúžia na ohrev vody, chod chladničky + mraziaku, kuchynského sporáku a vykurovania.

Spotrebiče

 • Chladnička + mraziak sa automaticky prepínajú v režimoch 230V/plyn/12V, v závislosti v akom stave karavan je - pripojený k el. sieti, odpojený od el. siete a jazda.
 • Plynový sporák má tri platničky.
 • V karavanoch je motorová klimatizácia. Zákazník k prenájmu dostane posteľné prádlo (letné prevedenie). Hygienické zázemie poskytuje sprchovací kút, umývadlo a chemické WC. Kuchynka je vybavená základným vybavením (hrnce, panvica, taniere, poháre, atď.).
 • Podľa počtu pasažierov je v cene prenájmu započítané kempingové sedenie + koberec.
05Ako a kedy prebieha prebratie a odovzdanie karavanu?

Karavan bude pripravený na prevzatie medzi 15:00 a 19:00 a vrátený medzi 8:00 a 12:00. Na prebratie a zaškolenie treba počítať s 1-1,5 hodinou.

06Kde môžem odstrániť odpadovú vodu s doplniť čistú vodu?

Odstránenie odpadovej vody, a vyprázdnenie chemickej toalety sa smie vykonať len na miestach k tomu určených. Na týchto miestach sa dá natankovať i čistá voda.

07Ako odstaviť vozidlo pri kempovaní?
 • Karavan vyrovnajte predným kolieskom do roviny
 • Pod centrálny odtok odpadnej vody umiestnite mobilnú odpadnú nádrž
 • Zabezpečte oje karavanu zámkom a prikryte PVC krytom.
 • Pokiaľ nevyužijete celú dĺžku bubnovej predlžovacej šnúry, zvyšok kábla nechajte napríklad pod prívesom
08Je používanie iné v zime a v lete?
 • Jazdiť opatrne a ohľaduplne
 • Kúrenie mať stále zapnuté, aby sa predišlo zmrznutiu vodného potrubia a nádrže
 • Nádoba na odpadovú vodu nie je odolná voči mrazom, preto je nutné mať zapnuté vykurovanie
09Ako sa chrániť pred krádežou v karavanoch?
 • Vozidlo treba zamykať pri každom odchode
 • Treba poriadne zavrieť všetky okná, dvere a strešné okná
 • Neodporúčame v interiéri nechávať cenné predmety
 • V noci treba bicykle, stoly a stoličky zabezpečiť alebo odložiť
 • Neodstavovať vozidlo na osamelých miestach
10Akú sú diaľničné poplatky pre karavany?

Karavany sa požičiavajú s platnou diaľničnou známkou pre SR. V rôznych krajinách treba zaplatiť poplatky za používane diaľnic či tunelov. Toto sa vykoná kúpou diaľničnej známky alebo platbou mýta. Za priestupky voči všetkým pravidlám ručí nájomca.

Potrebujete požičať auto?
Pozrite sa na našu ponuku

+421 905 677 671